16 липня 2021 р.

Як жити без зарплати – сумні реалії сьогодення

 Наприкінці 90-их років майже всім працівникам бюджетних установ місяцями не виплачували заробітну плату. Щоб хоч якось прогодувати свої родини, люди вночі йшли торгувати продуктами харчування на місцевий автовокзал, а вранці вже поспішали на своє постійне місце роботи... Минуло понад 20 років і в Баштанці знову почала проявлятися тенденція невиплати заробітної плати на комунальному підприємстві «Доб-робут» (створено рішенням сесії Баштанської міської ради від 6 лютого 2003 року з метою здійснення господарської діяльності щодо надання споживачам комунальних послуг та виконання робіт, пов’язаних з благоустроєм міста. Дирекція КП співпрацює з усіх питань благоустрою з місцевою владою. Колектив підприємства – понад 30 чоловік, саме вони повністю обслуговують територію міської ради). Все почалося з квітня місяця, у певний момент керівництво установи на питання працівників: «Де зарплатня?», лише розводили руками – мовляв, працюйте, але грошей у цьому місяці не буде. Що робити людям у такій ситуації? Як жити і платити комунальні послуги коли три місяці не отримуєш зарплату? 

Журналістка «Голосу Баштанщини», дізнавшись про таку проблему, поспілкувалася з працівниками підприємства.

Люди розповіли, що їм немає за що жити, за що лікуватися і годувати свої сім’ї...

– Як нам бути, якщо тривалий час сидимо без зарплати? Вже навіть у магазині не дають у борг продукти, адже там вже «набігла» чимала сума, – розповідає працівниця КП «Добробут». 

– Ми трудимося за мінімальну заробітну плату, на руки отримуємо 4800 грн, але навіть цю невелику суму вчасно не виплачують. Працівники підприємства в розпачі, ми не знаємо, що робити, як харчуватися, як одягатися, оплачувати комунальні послуги... Зараз літо, дітей треба оздоровлювати, а потім збирати до школи, а коштів немає. Ситуація стала вже настільки розпачливою, а становище людей безвихідним, що ми зважилися на крайні міри – звернулися за допомогою до депутата Миколаївської обласної ради Володимира Фроленка. 

Шостого липня з нами зустрілися керівники КП «Добробут» та міської ради, пообіцяли нам, що зарплата буде виплачена. 

Наступного дня – отримали зарплату тільки за квітень... У четвер знову відбулась зустріч з мером і нашим керівником, вони нас запевнили, що найближчим часом заробітна платня буде виплачена за травень. 

З таким ставленням до нас складно уявити, як довго ми будемо це ще терпіти. Якщо в найближчий час не будуть виплачені гроші, ми вийдемо на акцію протесту, так далі не може продовжуватися, у людей безвихідь, – розповідають інші працівники підприємства.

8 липня, о 9.00, відбулося засідання виконавчого комітету Баштанської міської ради, перед початком якого міський голова Олександр Береговий зазначив, що КП «Добробут» – окрема структура, яка сама заробляє собі кошти. Міська рада не повинна їм платити заробітну плату, виплачуються тільки кошти за замовлені послуги, що були виконані.

– На даний момент усі роботи, які виконували працівники КП «Добробут», оплачені. Говорити про те, що міська рада не платить працівникам КП «Добробут» зарплату – некомпетентно і недоцільно. Якщо у когось виникають якісь питання, потрібно прийти до нас і все з’ясувати, – зазначив О.А. Береговий.

А вже увечері міський голова розмістив інформацію на своїй особистій сторінці у Фейсбуці наступного змісту: «Міська влада не полишає уваги до проблем КП «Добробут». Сьогодні провів зустріч з працівниками підприємства, на якій обговорили ключові моменти співпраці міської влади та комунальників. Зокрема, мова йшла про обсяги послуг, які громада замовляє у КП, яким чином здійснюється оплата за виконану роботу, хто безпосередньо виплачує заробітну плату працівникам тощо. 

Сьогодні всі акти виконаних робіт, котрі надані КП «Добробут», перебувають у бухгалтерії мерії та невдовзі будуть передані до казначейства для оплати праці комунальників.

Наостанок домовились кожні два тижні проводити спільну зус-тріч міського голови з трудовим колективом підприємства, аби вирішувати всі ключові та проб-лемні питання. Адже відкритий діалог з кожним мешканцем чи працівником громади – один з основоположних принципів нашої роботи». 

На жаль, керівник КП «Добробут» В’ячеслав Ільчук відмовився розповісти журналісту чому виникла ситуація із заборгованості заробітної плати на підприємстві і про шляхи вирішення даної проблеми. 

– Сьогодні  я коментувати не буду. Але  найближчим часом буде опублікована стаття про наше підприємство, – зазначив В.А. Ільчук.

Найбільше у цій ситуації шкода звичайних людей-трудівників, які за свою тяжку працю не отримують зарплату. Тож сподіваємося, що це проблемне питання – виплата заробітної плати – якнайшвидше буде  позитивно вирішене на користь працівників комунального підприємства.

І наостанок, хочеться зазначити, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається Конституцією України. Працівник має право на оплату своєї праці на підставі укладеного з роботодавцем трудового договору. Заробітна плата повинна виплачуватися регулярно в робочі дні в строки, встановлені в колективному договорі, але не рідше ніж двічі на місяць, не більш як через 16 календарних днів. Відповідно до ст. 265 КЗпП роботодавці несуть відповідальність за порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам більш як за один місяць та виплату її не в повному обсязі.

Юлія ДУБОГРІЙ

Опубліковано у "Голосі Баштанщини" 
№27 від 10 липня 2021 року


Немає коментарів:

Дописати коментар