29 грудня 2021 р.

На одну з найбільших баштанських олійниць чекає перевірка

18 листопада до редакції районної газети звернулася жителька мікрорайону «Агропромтехніка», з проханням опублікувати у фейсбук-групі «Баштанка» відео, відзняте на телефон, з текстом: «Хочу надіслати відео, в якому видно чим ми дихаємо. Крик душі!!! Ввечері не можна було дихати, а сьогодні зранку я спостерігаю таку картину (господиня відзняла авто, на якому осіла сажа – ред.). Чому місцева влада не реагує? Адже це викиди забруднюючих речовин від виробництва олії ТОВ «Соняшниковий світанок», що знаходиться на сільгосптехніці».

З коментарів, що посипалися під цим дописом, стало зрозуміло, що забруднюючі викиди це не випадковість і не рідкість, а проблема, що сильно дошкуляє баштанчанам, які часто дихають сажею.

Опубліковано у "Голосі Баштанщини" №51 від 25 грудня 2021 року.

Запрошуємо вас передплатити "Голос Баштанщини", детальніше  за цим лінком!



Ось окремі висловлювання жителів міста: 
Ірина Вінтоняк: «У нас теж таке сьогодні зранку на авто було і останнім часом дуже часто таке відбувається. І ми цим дихаємо: комусь більше, а комусь менше дістається і це все осідає в наших легенях»;
Ольга Фісієнко: «Дійсно летить сажа, дим коромислом по всій Баштанці і все це з олійниці. Кому гроші, кому сажа. Ставок смердить страшенно і нічого, нікому немає діла до цього»;
Ірена Носкова: «А ви спробуйте в себе дома листя підпалити, зразу наряд поліції і штраф 17000»;
Олександр Зюзько: «Можливо якась поломка сталась там і фільтри не спрацю-
вали»;
Ольга  Краснова: «То не фільтри, то у свій час гроші попрацювали, давав же хтось різні дозволи на розміщення підприємства»;
Анна Лукіна: «Фільтри вже не працюють більше місяця. У такій ситуації потрібно призупинити виробництво, але підприємство працює на пов-ну... А ще в цьому районі розміщений дитячий садок. І дітки дихають на прогулянці усім цим»;
Сергій Каращук: «Це не страшно, головне на городі не паліть, а то від того, що бабусі спалять один раз на рік, у всіх купа болячок. А ці викиди не шкідливі (так компетентні органи сказали) ви що їм не вірите?»;
Марина Романенко: «Можна купити декілька датчиків, що вимірюють якість повітря, встановити в місті, і щодня дивитися виміри через інтернет, а далі реагувати»;
Юрій Крет: «В управлінні обласної екології працює пересувна лабораторія по вимірах викидів в атмосферу. Звертайтеся»;
Олена Сарахман: «Після прання вся білизна в сажі або що це там, дитячі речі не можна нормально посушити».

Важливо, що це питання вже порушувалося у 2020 році на засіданні погоджувальної ради 21 вересня. На порядок денний було винесено питання щодо благоустрою території промислової зони мікрорайону «Агропромтехніка», у результаті якого зверталася особлива увага на роботу олійниці. Заступник міського голови доповів, що робочою групою оглянуто виробничі потужності підприємства, що спеціалізується на виробництві соняшникової олії – ТОВ «Соняшниковий світанок», розташоване по вулиці Промислова, 4 в місті Баштанка, керівник Ірина Геракова. 
Складено акт перевірки.
В акті сказано: «У ході обстеження виявлено, що на підприємстві встановлено фільтруюче обладнання для очистки відходів від спалювання лушпиння соняшнику, що контро-люється автоматизованою системою. У підприємства в наявності дозвільні документи:
– дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 4820610100-73, виданий 17.01.2020 року управлінням екології та природних ресурсів Миколаївської ОДА. Термін дії дозволу з 18.01.2020 року не обмежений;
– проєкт «Документи, що обґрунтовують обсяги викидів для одержання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел», розроблений приватним акціонерним товариством «Інпроектсервіс» (м. Миколаїв, пр. Центральний, 67). Державна ліцензія ДДПБ МНС України – серія АГ № 595427 від 28.07.2011 року. Термін дії ліцензії не обмежений.
Відповідно до вимог Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом МОЗ України від 19.06.1996 року №173 олійницькі підприємства віднесені до 5 класу санітарної класифікації і розмір санітарно-захисної зони для них складає 50 м. Товариством з обмеженою відповідальністю «Соняшниковий світанок» санітарно-захисна зона витримана.
Територія навколо підприємства упорядкована, висаджено дерева. 
Порушено питання руйнування дорожнього покриття автомобільних доріг комунальної власності у зв’язку з проїздом великої кількості великовагових транспортних засобів до промислової зони. Дорожнє покриття перебуває у незадовільному стані та потребує ремонту. Керівник підприємства налаштований до співпраці та проведення ремонту дорожнього покриття за кошти підприємства за умови надання кошторисного розрахунку».

Проте невдоволені жителі мікрорайону, обурені ситуацією, продовжили звертатися до різних інстанцій. Цьогоріч за ініціативи депутата Баштанської міської ради Ольги Володькової була підготовлена скарга, під якою підписалися понад 60 жителів багатоквартирних будинків по вул. Українська, приватних будинків по вул. Промислова, Берегового, Реца, Сизоненка. Скаргу направили начальнику Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), в обласну прокуратуру та поліцію. 
У скарзі йшлося про порушення товариствами «Соняшниковий світанок», «РАЙЛА», «Зоря Баштанки» прав Баштанської громади на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Подаємо частину тексту звернення від громадян: «…Вказані підприємства здійснюють діяльність з виробництва олії, від виробничої діяльності яких у повітрі, особ-ливо в нічний час, стоїть густий дим, суцільна кіптява та сморід. Олійня розміщена дуже близько до житлових будинків, через що в будинках та квартирах неможливо відкрити вікна та двері, адже сморід, кіптява та дим відразу проникають у приміщення. Кіптява з частинками соняшникового лушпиння осідає на транспортні засоби, вікна та підвіконня будинків. А саме основне це те, що, через таку діяльність вищевказаних підприємств, завдається шкода життю та здоров’ю громадян, наших дітей, адже кожен день, виходячи на вулицю, вони дихають забрудненим повітрям. Така діяльність порушує наше право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, що гарантоване Конституцією України...». 
Далі у зверненні жителі просять здійснити ретельну перевірку роботи олійниці усіма інстанціями і за результатами виявлених порушень зобов’язати підприємство припинити викиди забруднюючих речовин, усунути порушення та притягнути винних осіб до відповідальності. 

8 грудня 2021 року питання «Про звернення Баштанської міської ради про екологічну ситуацію, яка склалася внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря маслоекстракційними підприємствами, які працюють на території міста Баштанка Миколаївської області» розглядалося на засідання постійної комісії Миколаївської обласної ради з питань екології, охорони довкілля, раціонального природокористування, туризму та рекреації. 
На засіданні комісії депутати облради заслухали міського голову Олександра Берегового і депутата обласної ради Віталія Гомерського, які надали додаткову інформацію з цього питання та відповіли на запитання учасників засідання. 
Після обговорення депутатською комісією було прийняте таке рішення: «Рекомендувати Баштанській міській раді запропонувати уповноваженій особі громади міста Баштанка згідно статті 6 Закону України від 22.07.2014 №1600-VІІ «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» з метою проведення позапланової перевірки ТОВ «Райла», ТОВ «Соняшниковий світанок», ТОВ «Зоря Баштанки», ФОП Гераков О.В. звернутися у якості фізичної особи до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, Управління Держпраці у Миколаївській області, Головного управління ДСНС України у Миколаївській області, Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, Управління державного архітектурно-будівельного контролю з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують порушення природоохоронного законодавства (за наявності). 
Рекомендувати облдержадміністрації звернутися до Баштанського міського голови, АТ «Миколаївобленерго», АТ «Миколаївгаз» щодо надання інформації стосовно наявності документів введення в експлуатацію маслоекстракційних підприємств ТОВ «Райла», ТОВ «Соняшниковий світанок», ТОВ «Зоря Баштанки», ФОП Гераков О.В., підключення цих підприємств до електро- та газомережі, наявності та якості роботи газоочисного обладнання на підприємствах. 
Рекомендувати Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), Головному управлінню Держпродспоживслужби в Миколаївській області, Управлінню Держпраці у Миколаївській області внести перевірку фактів забруднення навколишнього природного середовища маслоекстракційними підприємствами, які працюють на території міста Баштанка Миколаївської області до проєкту річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо виявлення та запобігання порушенням вимог природоохоронного законодавства суб’єктами господарювання у 2022 році. 
Рекомендувати Головному управлінню Національної поліції в Миколаївській області в межах повноважень здійснити перевірку фактів забруднення навколишнього природного середовища підприємствами, які працюють на території Баштанської міської громади: ТОВ «Райла», ТОВ «Соняшниковий світанок», ТОВ «Зоря Баштанки», ФОП Гераков О.В.»

Про те, як будуть розвиватися події далі, про результати перевірки і які будуть прийняті рішення щодо роботи підприємства ми повідомимо на шпальтах районної газети.
Любов КУРОЧКІНА



Фотографії, які надіслала до редакції газети жителька мікрорайону «Агропромтехніка».
18 листопада


Вигляд на олійню з вулиці 1 Травня. 
Фото Олександра ЗАБОЛОТНЬОГО. 
18 листопада


Немає коментарів:

Дописати коментар