8 квітня 2015 р.

Історія районної газети (поновлено 10.01.2018)


Хай наше слово запалює в серцях добро 
(історія районної газети)

районна газета "Голос Баштанщини",
3 листопада 2011 року №116-117

  Газети, як і люди, мають свої знакові віхи – ювілеї. Шлях, який подолала за 80 років наша районна газета – це славна традиціями історія Баштанщини, яскравий і переконливий літопис трудових і ратних подвигів земляків. Ювілей районної газети – це свято не лише газетярів, а й великої, дружної Баштанської громади. А те, що вона дожила до такого поважного віку свідчить: газета була і є потрібною людям. З’явилася вона на світ у далекому жовтні 1931 року. Пережила колективізацію й голод, війну й повоєнну розруху, період тоталітарного режиму й застою, горбачовську перебудову й помаранчеву революцію. Біографія газети завжди була невідривною від біографії народу. на пожовклих від часу сторінках газетних підшивок не лише печать минувшини, а й долі людські, їх радощі й проблеми.
   Кожен газетний рядок – це відбиток самої епохи.
   Гортаючи старі підшивки, ніби поринаю в історію. ось найперший номер. називалася вона тоді «під прапором Леніна». першим її редактором був в. Кон (на жаль, ніяких даних про нього в редакційному архіві не збереглося). першим друкарем був Степан Бурковський. Газета виходила двічі на тиждень тиражем 4100 екземплярів.

   Через деякий час редакційний колектив очолив І.Гройсман. у передвоєнні роки чільне місце на сторінках газети займали матеріали про чистку партійних лав, про боротьбу з куркулями, про хід соцзмагання за право підписати рапорт Сталіну.
    Під час окупації району в період Великої Вітчизняної війни газета не друкувалася. Всі пішли на фронт. перший післявоєнний номер районки побачив світ 24 серпня 1944 року тиражем 1500 екземплярів. за дорученням партії газету редагувала Ганна Іванівна Олексієнко (Тріско). їй з нуля доводилося створювати редакційний колектив, відновлювати поліграфічну базу. нелегко було їй у ті важкі післявоєнні роки, але ця тендітна жінка не звикла відступати.
  У 1947 році на цьому посту її змінив Михайло Лященко, який редагував газету до 1950 року. потім редакторами були Олександр Манюта, Григорій Голуб, Андрій Гриценко. А у вересні 1955 року районку знову очолила жінка – Віра Пашинова, яка працювала до 1962 року. Потім газету редагували Григорій Рижков(1), Борис Тупиця, Борис Цвєтов.

   1 травня 1962 року районну газету перейменували на «Шляхом Леніна». Висвітлювала вона життя не тільки Баштанського, а й сусіднього Березнегуватського району. Міжрайонною наша газета була до 1965 року.

   У 1973 році редакційний колектив очолив Валентин Петренко. В період його редакторства газета широко пропагувала акордний підряд у сільському господарстві, ініціатором якого став Баштанський район. За досвідом Баштанку їхали звідусіль.
   Валентин Миколайович виховав цілу когорту молодих творчих працівників газети. Серед них – Галина Мельник, Галина Радецька, Микола Смола, Любов Рогова, Олександр Басенко, який став згодом редактором.
   Пройшла «школу Петренка» і я. Розпочавши працювати в редакції в 1975 році коректором, згодом на сторінках газети з’явилися мої перші публікації. До цього заохотив мене редактор. З його легкої руки, за направленням редакції я вступила на факультет журналістики Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. І відтоді журналістика стала невід’ємною частиною мого життя.
   З 1983-го редакційний колектив очолив талановитий журналіст Олександр Басенко, передавши в 1992 році цю естафету мені. Нині Олександр Семенович працює кореспондентом «Южной Правды».
   З 1991 року районна газета стала називатись «Голос Баштанщини». Нині її тираж перевищує 6 тисяч екземплярів – найвищий серед районних газет області.
   У творення газети вкладали працю, здоров’я, роки життя поліграфісти колишньої районної друкарні: лінотипісти Наталя Шевченко, Ярослав Шумлянський, Тетяна Чернова, метранпажі Галина Дерило, Світлана Рачковська, Майя Задорожня, Людмила Пацула, друкарі Віктор Ракітін, Юрій Палій. Не злічити, скільки ними та іншими поліграфістами не доспано ночей, щоб районка вийшла вчасно.
   У нашої газети – багата історія. саме в баштанській районці з’явилися перші проби пера відомого українського письменника Олександра Сизоненка – лауреата Шевченківської премії, літературних премій Нечуя Левицького й Юрія Яновського, премії «Прохорово поле». Тут друкував свої перші вірші наш земляк, колишній кореспондент газети «Красная Звезда» Володимир Костко, виходили в світ публікації кореспондента українського радіо Леоніда Дениска, військового журналіста Івана Фоміна.
   Нинішній «Голос Баштанщини» творить загартований творчий колектив – талановиті Галина Мельник, Лідія Авраменко, Олена Виноградова, молода журналістка Юлія Руденко, імена яких відомі широкому читацькому загалу. Але наша робота була б неповною без творчого внеску й дизайнерського хисту оператора комп’ютерної верстки Олега Макарова, оператора комп’ютерного набору, швидкої в руках Тетяни Балдук.
  Доводить до «кондиції» видані сторінки коректор Альона Зотова. Фінансами редакції управляє молодий бухгалтер Олександр Олійник, а кожну копійку рахує сумлінний касир Тетяна Тхорик. Завжди на ходу редакційна машина, дякуючи водію й майстру на всі руки Сергію Балдуку. Входить у світ наша газета завдяки поліграфістам Миколаївської обласної друкарні. А доставляють її передплатникам невтомні листоноші центру електрозв’язку та сільських поштових відділень, за що ми їм щиро дякуємо.
   Сьогодні районній газеті важко було б утриматися у невблаганній круговерті ринку, аби не ділова підтримка її засновників – районної ради й райдержадміністрації. Завдяки колишнім голові райдержадміністрації В.Ф.Артеменку й голові районної ради В.А.Сокол редакція отримала сучасний комп’ютерний комплекс.
   Взаєморозуміння й підтримку відчуває колектив редакції і з боку нинішніх керівників району І.В.Рубського та Л.І.Луценко. Вони дуже зацікавлені в тому, щоб районна газета мала високий тираж, була цікавою й потрібною жителям району.
Ми, газетярі, щиро вдячні всім нашим читачам і дописувачам, які з року в рік залишаються вірними своїй районці.
   Хотілося б, щоб і в наступні ювілеї газети ми були разом. Нехай вона приносить у ваш дім хороші новини, цікаву інформацію, правдиве слово.

Валентина СВИРСА,
редактор районної газети (1992-2012 рр.)

  1. 30 квітня 1962 року (наказ №1) видано наказ про те, що "у зв'язку з організацією міжрайонної газети "Шляхом Леніна" по Баштанському району виробничому управлінню згідно рішення бюро КП України від 26 квітня ц. р. цього числа приступив до виконання обов'язків редактора газети" Григорій Рижков. поновлення 10.01.2018: